Можете ли да замислите ден или недела без чоколадо, бонбони или сок?

Откажувањето од рафиниран шеќер може да биде вистински кошмар!

Меѓутоа, ако немате други здравствени проблеми, постојат одлични природни замени за шеќер со кои брзо ќе заборавите на индустрискиот, пишува Глорија.

Ви донесуваме список на храна што може да ви послужи како здрава замена за рафиниран шеќер.

Мед

Иако медот е одбивен за многумина ако не е во чајот, тој може да послужи како совршена замена за рафиниран шеќер!

Може да го ставите во колачи, лимонада, па дури и во кафе.

Покрај тоа, медот содржи помалку калории од класичниот шеќер.

Јаворов сируп

Јаворовиот сируп содржи доста шеќер, затоа консумирајте го умерено.

Она што го прави поздрав од класичниот шеќер се антиоксидансите, калциум, железо и калиум што ги содржи.

Јаболков сируп

Ако користите сируп од јаболко како замена за шеќер, ќе потрошите помалку калории и повеќе влакна, за што вашето тело ќе биде благодарно.

Побарајте сируп од јаболко кој нема додаден шеќер или произведете ваш и уживајте во сите придобивки.

Овошје

Бананите, смоквите и урмите понекогаш можат да бидат премногу слатки дури и за најголемите љубители на слатки! Овошјето е идеална и здрава замена за шеќерот.

Покрај тоа, овошјето е познато по најразлични витамини и минерали кои му се потребни на вашето тело, поради што не ви треба рафиниран шеќер во вашата исхрана.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Покажете зрелост и самостојност таму каде што треба!
Следната статијаРеченици кои секој ден треба да си ги кажете себе си!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде