Една од најпопуларните домашни мешавини, која особено се препорачува за зајакнување на имунитетот и како лек за кашлица, односно за болки во грлото, е медот со мелен пипер.

Дека ова не е празна приказна, и дека оваа едноставна мешавина навистина дава резултати, потврдува и познат нутриционист.

Освен што го смирува грлото, помага при респираторни инфекции и го олеснува лекувањето на настинки и вирусни инфекции, овој стар народен лек за кашлица има и други придобивки за нас.

Особено се препорачува во зима бидејќи ја подобрува циркулацијата, варењето, па дури и влијае нервниот систем, посочува диететичар-нутриционист Тања Олајџија.

Таа исто така ни објасни како се користи оваа мешавина и каква храна можеме да користиме наместо пиперка.

Постојат различни рецепти за овој народен лек, но моја препорака е да не се загрева мед и да се користи квалитетно свежо мелен црн пипер, за да се извлече најдоброто од двете намирници. Можеме да земеме лажичка веднаш по будењето, но ако не се допаѓа така, добро. Може да се пие во секое време од денот. Алтернатива на пиперката може да биде ѓумбир, куркума, лук, лута пиперка.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Денеска е голем христијански празник посветен на Пресвета Богородица
Следната статијаПоследна шанса: СЗО ќе формира нов тим за истрага на потекло на коронавирусот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде