Денес православните верници ја слават Заштитата на Пресвета Богородица, која се смета за женски празник, особено посветена на мајките и жените. Покровот на Пресвета Богородица, заштитничка на христијанскиот свет, е еден од најголемите посветен на Богородица.

Според црковната традиција, таа се појавила за време на молитва во црквата Богородица во Цариград во 911 година. Евангелската традиција вели дека била облечена „во златен порфир и целата блескала во неискажлив сјај, опкружена со апостоли, светци, маченици и девици“, а во рацете имала голема шамија со која изгледала како да ги покрива луѓето.

  • Народни обичаи и верувања

Празникот на посредување на мажите пред Создателот го почитуваат сите, а жените, според вообичаениот календар, денес не треба да вршат тешка физичка работа.

Младите жени особено се молат на Богородица, заштитнички на сите жени, особено на мајките.

Во нашата нација, овој празник особено го слават жените, тие постат и веруваат дека ќе биде полесно да се раѓаат и да се воспитуваат деца.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Правилен избор на вино за важен бизнис или љубовен состанок
Следната статијаПрироден и ефикасен начин да се ослободите од кашлицата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде