Колку е корисна алва за губење на тежината?

Од сите оценки, бадемот и кикиритката се сметаат за најнискокалорични, a се препорачуваат и за дијабетичарите.

Ова е дополнителна придобивка од алва за жени кои копнеат за слатки многу почесто од мажите.

Главниот плус на производот е мал процент на шеќер, па затоа е добро за диета со ниско ниво на јагле-хидрати и високо ниво на протеини.

Покрај тоа, алвата е подобра за здравјето на вашите заби.

Но, таа не е погодна за луѓе кои имаат историја на атеросклероза, дијабетес и алергии.

За време на диетата, алва е корисна, но со строги правила, што треба да ги почитуваме:

 • Не повеќе од 200 грама дневно
 • Јадење на мали парчиња
 • 200 грама распоредете ги во 2-3 дела од денот
 • По јадење на алвата испијте шоља зелен чај која ќе го забрза варењето
 • Максимум период на конзумирање алва во диета – не повеќе од 5 дена.

Поради ниското ниво на шеќери и здрави масти, алвата е всушност чоколадо за луѓе кои внимаваат на исхраната.

Таа ќе го задоволи вашиот апетит за слатко, но нема да внесете преголема количина на шеќер.

Алвата содржи:

 • витамини Ц, Б1, Б2, Б3, Б4, Б5, Б6, Б9, Е;
 • калиум;
 • фосфор;
 • магнезиум;
 • калциум;
 • натриум;
 • железо;
 • цинк.
ИЗВОРМој збор / Фото: Новости.рс
претходниот член,Помфритот е штетен, но компир салатата е одлична за здравјето!
Следната статијаНова студија: Кафето буквално може да ви го спаси животот!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде