Консумирањето кафе го намалува ризикот од хронично заболување на црниот дроб и други болести поврзани со овој орган.

Ново научно истражување од Велика Британија откри дека конзумирањето кафе го намалува ризикот од хронични заболувања на црниот дроб и други болести поврзани со овој орган.

Студијата, објавена на 22 јуни во списанието BMC Public Health, пишува дека луѓето кои редовно пијат кафе имаат 21% помал ризик од развој на заболување на црниот дроб и дури 49% помал ризик од смрт од истите болести.

Здравствените придобивки од пиењето кафе се зголемуваат со зголемување на дневната доза на овој пијалок, но не над четири чаши.
kafe
Кафето го чува вашиот црн дроб!

Исто така, забележано е дека позитивните ефекти од потрошувачката на кафе се поголеми кај луѓето кои пијат мелени пијалоци од кафе во споредба со оние кои купуваат инстант кафе.

Истражувачите сè уште не можат да го објаснат корисниот ефект на кафето врз здравјето на црниот дроб, но тие веруваат дека тоа има врска со антиинфламаторните и антифиброзни својства на овој пијалок.

Во нивната студија учествуваа 495.585 илјади луѓе, чие здравје беше следено за период од 10 години.

Д-р Џозеф Лим, еден од авторите на студијата и професор на Медицинскиот факултет на универзитетот Јеил, рече дека би било добра идеја да се започне со промовирање на идејата дека кафето е ефтин и достапен начин за намалување на ризикот од заболување на црниот дроб.

Се надеваме дека повеќе луѓе ќе слушнат за ова знаење, што може да спаси животи.

Од друга страна, никој не треба да нè охрабрува да пиеме повеќе кафе, и не се сомневаме дека има зависници од овој пијалок меѓу вас.

ИЗВОРАло
претходниот член,Придобивки од алва: Чоколадото во диетална исхрана
Следната статијаТри едноставни начини за подобрување на вашата концентрација!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде