Гласното ‘рчење кај децата е доста честа појава и не е причина за загриженост ако се појавува само повремено, но ако се јавува неколку пати неделно може да биде симптом на апнеја.

‘Рчењето три или повеќе ноќи неделно, велат педијатрите, особено во комбинација со одредени други однесувања, може да биде симптом на опструктивна ноќна апнеја, потенцијално сериозно нарушување во кое дишните патишта се делумно или целосно блокирани за време на спиењето – и дишењето престанува.

Според професионалното здружение на педијатри (BVKJ) со седиште во Келн, приближно секое четврто дете понекогаш ‘рчи. ‘Рчењето предизвикано од блокирани дишни патишта и проследено со кратки паузи во дишењето, сепак, може да доведе до здравствени проблеми како висок крвен притисок кај возрасните и децата.

Студиите сугерираат дека нарушувањата на спиењето можат негативно да влијаат на кардиоваскуларниот систем, имунолошкиот систем, метаболизмот и расположението, истакнува BVKJ.

Кога нивото на кислород во крвта опаѓа, телото го буди лицето за да почне повторно да дише. Иако повторените будења се кратки и сонот веднаш продолжува, клучната фаза на спиење позната како РЕМ фаза е потисната и мирниот, длабокиот сон е оневозможен.

Условите кои ги прават децата особено подложни на апнеја вклучуваат алергиски ринитис, респираторни нарушувања, слаб мускулен тонус, зголемени крајници и аденоиди, назални полипи, дебелина, расцеп на усна и непце и трисомија 21, попозната како Даунов синдром.

Изложеноста на загадувачи или чад од цигари е исто така фактор на ризик, вели педијатарот и експерт за BVKJ, Др. Херман Јозеф Кал.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Вработените во А.Д Пошта ќе го добијат бараното зголемување на плати
Следната статијаВременска прогноза: Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде