Продобивки кои ги имаме со испиена шоља чај од шипки:

Богат со антиоксиданти

Антиоксидансите се супстанции што го штитат или намалуваат оштетувањето на клетките предизвикано од молекули наречени слободни радикали.

Потрошувачката на храна и пијалоци богати со антиоксиданти може да заштити од хронични болести како што се срцеви заболувања, карцином и дијабетес тип 2.

Може да поддржува здрав имунолошки систем

Една од најимпресивните придобивки од калинките е нивната висока концентрација на витамин Ц.

Иако точната количина се разликува од растението, се покажа дека калинка има една од највисоките содржини на витамин Ц кај сите видови овошје и зеленчук.

Може да заштити од срцеви заболувања

Поради високата концентрација на антиоксиданси, чајот од шипка може да има корист за здравјето на срцето.

Студиите сугерираат врска помеѓу внесот на витамин Ц и ризикот од срцеви заболувања.

Еден преглед на 13 студии покажа дека додаток со најмалку 500 мг витамин Ц на ден е поврзан со значително намалување на ЛДЛ (лошиот) холестерол и триглицериди во крвта, два фактори на ризик за срцеви заболувања.

Може да помогне при слабеење

Истражувањата сугерираат дека чајот од шипка може да помогне при слабеење.

Може да заштити од дијабетес тип 2

Иако точниот механизам е нејасен, некои истражувања сугерираат дека калинката може да заштити од дијабетес тип 2.

Може да се бори против стареењето на кожата

Колагенот е најзастапен протеин во вашето тело и е одговорен за обезбедување на еластичност на вашата кожа.

Докажано е дека витаминот Ц ја промовира синтезата на колаген и ги штити клетките на кожата од оштетување на сонцето, и двете може да помогнат вашата кожа да изгледа поцврста и помлада.

Бидејќи чајот од шипинка е богат со овој витамин, пиењето може да биде од корист на вашата кожа

ИЗВОРАло
претходниот член,Како до изглед на здрава и негувана коса без козметика!
Следната статијаКако се однесува сопруг кој не ја сака неговата жена?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде