На покана на бугарскиот премиер Кирил Петков, денеска во Софија ќе се одржи состанок на лидерите на земјите-членки на НАТО од Југоисточна Европа.

На настанот ќе присуствуваат премиерите на Романија, Република Македонија и Црна Гора – Николае Чука, Димитар Ковачевски, Здравко Кривокапиќ – соопшти службата за информирање на бугарската влада.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, премиерите ќе разменат мислења за последиците од конфликтот во сферите на безбедноста, енергетиката и економијата на краток, долг и среден рок.

Во центарот на дискусиите ќе биде разговарано за регионот, од почетокот војната во Украина.

Петков, Ковачевски, Чука и Кривокапиќ ќе разговараат за импликациите врз безбедноста, енергетиката и економијата на краток, долг и среден рок.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Временска прогноза: Благ пад на температурите и облачно време
Следната статијаЗаштита на работничките права во Македонија и понатаму на ниско ниво

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде