Веројатно мислевте дека водата никако не може да ни наштети, туку само да ни користи. Но, тоа не е вистина! Треба да бидете умерени во се, па и во водата за пиење!

Преголемата потрошувачка на вода доведува до прекумерна хидратација и зголемување на телесната тежина, а прекумерната хидратација може да биде опасна. Тоа се случува кога количината на сол и други електролити во вашето тело станува премногу разредена, што ги загрозува редовните функции на телото.

Исто така, постојаното пиење вода го намалува нивото на натриум во крвта, што може да предизвика отекување на телесните клетки, вклучително и мозочните клетки! И ако бубрезите не можат да се држат, ќе го добиете она што се нарекува „тежина на вода“ како што се акумулира течност.

Ова се нарекува хипонатремија и може да биде опасно по живот.

Првите знаци дека сте предозирале со течност се оток, најмногу во нозете и гадење. Ако неодамна сте ги промениле навиките и сте почувствувале гадење, главоболка или сте збунети и дезориентирани, можеби ќе сакате да се консултирате со вашиот лекар.

Дневниот внес на вода во организмот треба да биде околу 3,7 литри за мажи и 2,7 литри за жени.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Саем на книга од година во година со се полоша организација
Следната статијаОвие лекови против болка никако не треба да ги мешате со лекови за хипертензија:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде