Причината за ова е што, без разлика за какво овошје се работи и без разлика кој метод го користите за да го исцедите сокот од овошјето, во повеќето случаи, недопреното овошје со себе носи повеќе хранливи материи.

Кората на најздравите овошја, како што се боровинки, јаболка, круши, кајсии, грозје, сливи, рибизли и јагоди, е дел од овошјето во кое се одвиваат важни биолошки активности. Преку кора, овошјето комуницира со светлината и формира различни пигменти кои апсорбираат различни бранови должини на светлина. Така, на пример, кората од грозје штити од ултравиолетова светлина и помага да се намали ризикот од рак. Проблемот е што кората не се користи при правење сокови.

Покрај кората, овошната пулпа содржи и влакна и други хранливи материи. Сокот од портокал е добар пример за добри ефекти на пулпата. Поради флавоноидите и витаминот Ц кои ги содржи и кои работат заедно, пулпата му помага на вашето тело.

Дали знаете колку влакна се губат кога овошјето се претвора во сок? Чаша сок од јаболко со отстранета пулпа не содржи мерливи количини на влакна. За тоа ви се потребни 4 јаболка. За време на правењето сок се губат околу 15 грама влакна. Ако ги додадете назад во сокот, ќе го удвоите внесот на влакна на дневна основа.

  • Дали сокот е нездрав?

Одговорот зависи од тоа каква храна заменува и како се консумира. Сокот без влакна и многу хранливи материи во суштина е само извор на шеќер на кој му недостасуваат хранливи материи за поддршка на варењето. Овошните шеќери го зголемуваат шеќерот во крвта побрзо од овошјето. Покрај тоа, многу сокови кои можете да ги купите во продавницата содржат само мал дел од вистински овошен сок во кој се додадени разни засладувачи.

Како резултат на тоа, лесно е да согорите многу калории без да ги добиете соодветните хранливи материи.

Ако овошниот сок е замена за газиран пијалок, сите научници се согласуваат дека овошниот сок е многу подобра опција.

Меѓутоа, во повеќето случаи, префрлањето од овошје на овошни сокови може да биде само полоша опција за вашето тело и здравје.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Банална мерка во Србија: Ковид пропусници важат само по 22 часот?!
Следната статијаПојадувате банани, вашиот организам се радува!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде