Луксембург има најголем број патнички автомобили на 1.000 жители, меѓу земјите-членки на Европската унија. Во 2019 година, според податоците на Еуростат, се регистрирани 681 автомобил на 1.000 жители во таа земја.

Во последните 30 години, Луксембург забележа највисока стапка на моторизација меѓу членките на Европската унија, и можно е да придонесоа преоптоварени работници (кои не се државјани на Луксембург), кои користат автомобили на компании регистрирани во таа земја на тоа

Стапката на моторизација е бројот на патнички автомобили на 1.000 жители.

На второ место во ЕУ е Италија со 663 автомобили на илјада жители, на трето место е Кипар со 645 автомобили на 1.000 жители. Следуваат Финска и Полска, и двете со 642 автомобили.

Најниската „стапка на моторизација“ е во Романија, каде има 357 автомобили на 1.000 жители, следена од Летонија, каде што се евидентирани 381 патнички автомобили на 1.000 жители. Меѓу помалку моторизираните земји на ЕУ е Унгарија, со 390 автомобили на 1.000 жители.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Православните верници денеска го слават Светиот свештомаченик Автономен
Следната статијаКуба ќе ја извезува кубанската вакцина против коронавирус во Виетнам

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде