Тие не беа браќа по крв, но беа браќа по дух.

Кир најпрво живеел во Александрија и како лекар ги лекувал луѓето со лекови и молитва.

Бидејќи тврдел дека болестите ги напаѓале луѓето најчесто поради гревови, тој секогаш им давал инструкции на болните да се покајат и да се молат за да се врати и здравјето на телото.

Кога започнал прогонот на христијаните од страна на Диоклецијан (284-305), Кир заминал за Арабија, каде што добил монашки чин.

Но, како што бил познат во Александрија, така се прославил и во Арабија, па луѓето доаѓале кај него за помош.

Кога слушнал за Кир, Јован, тогашен римски офицер во Едеса, дошол во Арабија да го види.

Гледајќи се, тие се заљубија еден во друг како брат со брат и остананале заедно да се борат.

Во тоа време, еден христијанин Атанасиј бил измачуван, со три ќерки во градот Каноп. Кога слушнале за ова, Кир и Јован дошле во Каноп за да ги охрабрат своите мајка и ќерки да не се оддалечуваат од верата.

И навистина, благодарение на советите на овие светци, Атанасиј ги претрпе сите маки и беше погубена со своите ќерки заради нивната вера во Исус Христос.

Ќерките на Атанасиј биле наречени: Свети Теоктист, Теодосија, и Евдокија. Тогаш измачувачите ги фатиле Кир и Јован и, по мачењето и затворањето, ги исекле со меч, во 311 година.

Нивните тела се закопани во црквата на апостолот и евангелист Марко.

Христијаните веруваат дека овие маченици извршиле многу чуда и за време на животот и по смртта. Нивните мошти биле пренесени во Рим за време на царот Аркадија.

Трансферот на нивните мошти од Канопос во Манутин се слави на 28 јуни (11 јули).

Sveti Kir i Jovan

Верувања и обичаи

Верниците ги повикуваат на помош, особено за време на несоница, осветување вода и помазание.

Свети Кир и Јован се сметаат за заштитници на братската убов, пријателство и искрено пријателство.

Се верува дека тие ќе им помогнат на сите оние чие пријателство е ставено на тест. Се верува дека тие ќе ги заштитат сите што се молат денес.

Ова се зборовите на молитвата:

Чудата на твоите свети маченици, Ти ни ги подари како непобедлива карпа, Христе Боже: Со нивните молитви уништи ги советите на злите и зајакни го жезолот на царството, како Единствено добро и љубител на човекот.

ИЗВОРАло
претходниот член,Кафето го намалува ризикот од срцеви заболувања
Следната статијаЕдноставна диета за подобрување на дигестијата и метаболизмот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде