Конзумирање на една или повеќе шолји кафе на ден може да го намали ризикот од срцева слабост, според новото истражување. Но, вашиот омилен пијалок мора да содржи кофеин.

Мета-анализа на три големи студии покажа дека е забележан помал ризик од срцева слабост кај луѓе кои пиеле повеќе шолји кафе.

Но, кафето без кофеин го нема истиот ефект.

Врската помеѓу кофеинот и намалувањето на ризикот од срцева слабост нè изненади, изјави водечкиот автор на студијата, д-р Давид Као, професор по кардиологија на Медицинскиот факултет „Аурора“ во Колорадо.

Но, не смее да биде замена за здрав живот

Кафето и кофеинот кај општата популација често се сметаат за „лоши“ за срцето затоа што луѓето ги поврзуваат со срцеви палпитации и висок крвен притисок. Конзистентната врска помеѓу зголемувањето на потрошувачката на кофеин и намалувањето на разликите од срцева слабост ја претвораат оваа претпоставка наопаку, додаде тој.

Но, иако резултатите докажуваат причина и последица, тоа не значи дека кафето може да биде замена за здрав живот кога е во прашање здравјето на срцето, рече Као.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Над 37.000 граѓани досега се пријавиле за вакцинирање
Следната статијаПравославните верници денеска го слават денот на пријателството

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде