Препорачаниот дневен внес на железо е околу 10 мг во периодот од четири до осум години, и 8 мг во периодот од девет до 13.

По првата менструација, дневниот препорачан внес за девојчиња се зголемува во споредба со момчињата. Во репродуктивниот период, жените секојдневно треба да земаат околу 18 мг железо, додека мажите можат да земаат помали количини.

Некои соединенија на витамини и минерали воопшто не се препорачуваат открива Ивана Ѓуриќ за порталот Нова.рс

Магнезиумот и калциумот треба да се земаат на растојание од најмалку два часа. Ако земате витамин К со други витамини растворливи во масти, како што се А, Д или Е, земете најмалку два часа разлика од другите витамини растворливи во масти, советува д-р. Ѓуриќ.

Таа, исто така, посочува дека е потребно да се одделат калиум и калциум неколку часа, бидејќи тие ќе се натпреваруваат за апсорпција во телото.

Витамини кои се природно покисели по состав, како што е витаминот Ц, може да предизвикаат гадење доколку ги земате на празен стомак.

 

ИЗВОРНова.рс
претходниот член,Германија забрани влез во сите јавни простори за невакцинираните!
Следната статијаЗошто поголемите раси на кучиња имаат пократок животен век

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде