Има многумина кои не нарачуваат вино затоа што се плашат дека ќе направат погрешен избор.

За угостителите станува сe појасно, така што описите на виното како светло и трепет бело или суво и слоевито црно често може да се најдат во менито за пијалоци, бидејќи даваат навестување за што станува збор.

Во однос на виното, постои уште една интересна стратегија, чија цел е клиентите да нарачаат поскапо, но помалку квалитетно вино.

Кога излегувате на вечера со саканата личност за вечера, а особено со оној што треба допрва да стане сакана, не сакате да оставите впечаток на скржавец.

Затоа нема да нарачате шише со најевтино вино, туку по цена поинаква од задната страна.

Секој искусен угостител го знае овој трик, и најчесто се случува да биде второто најевтино вино во менито за пијалоци и најнизок квалитет, односно најевтино.

Затоа порачајте вино кое ви се допаѓа по вкус, а не по цена.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Еве како ќе изгледа новиот фејсбук
Следната статијаДенеска е голем христијански празник посветен на Пресвета Богородица

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде