Платите на просветните работници во средното и основното образование ќе пораснат за 15 проценти од септември.

Ова е договорот кој вечерва го постигнаа Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука. По денешната средба тие соопштија дека нема кратење на платите за периодот додека траеше штрајкот и дека истите работи ќе важат и за вработените во градинките.

Штрајкот во градинките и училиштата почна на 11 април со барање за зголемување на платите од 18,4 проценти. На 28 април штрајкот беше ставен во мирување откако синдикатот доби известување од Министерството за труд и социјална политика дека МОН бара мирно решавање на работниот спор со потсредство на медијатор.

По назначувањето на медијаторот, почна процесот на помирување меѓу СОНК и МОН кој на истекот на законски утврдениот рок од 20 дена заврши со усогласување на ставовите на двете страни.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Дали треба да носите маска на затворено додека сте на одмор во Грција?
Следната статијаДетоксикацијата на телото е најдобро да се направи преку стапалата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде