Маската во затворен простор во Грција и понатаму е задолжителна до крајот на месецов, а според министерот за здравство, надлежната комисија на епидемиолози, утре ќе донесе препорака за евентуалното укинување по 1 јуни, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за здравство на Грција Танос Плеврис во интервјуто за грчката телевизија „Скај“ рече дека ги очекуваат одлуките на Комисијата и во однос на тоа во кои внатрешни простори, маската и понатаму би била задолжителна.

-Утре Комисијата ќе дискутира за употребата на маска од 1 јуни и очекуваме да ги слушнеме позициите на експертите. Маската сигурно ќе остане во некои внатрешни простори, како на пример болниците, рече Плеврис

Додаде дека Комисијата ќе ја разгледа и препораката од ЕУ, маската да не е задолжителна во авионите и на аеродромите.

Во однос на пандемијата истакна дека се уште не е завршена и „треба да сме подготвени, бидејќи можеби на есен ќе биде потребно повторно да се преземат мерки“.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Брнабиќ во официјална посета на Скопје за новите можности на Отворен Балкан
Следната статијаПовисоки плати за 15% во образованието од септември

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде