Што е исцрпеност на топлина?

Исцрпеноста на топлината се јавува кога телото не е во можност правилно да се излади, особено во услови на голема топлина.

Може да се развие во текот на неколку дена на изложеност на високи температури и недостаток на течности.

Причините за исцрпеност на топлина вклучуваат изложеност на високи температури, особено во комбинација со висока влажност и напорна физичка активност.

Обично се забележува кај постари лица, лица со висок крвен притисок или кај оние кои работат или вежбаат на топли места.

Без навремен третман, исцрпеноста од топлина може да доведе до топлотен удар, што е опасна состојба.

Симптоми на исцрпеност на топлина?

 • главоболка
 • вртоглавица
 • конфузија
 • губење на апетит
 • гадење
 • прекумерно потење
 • бледило
 • леплива кожа
 • грчеви во рацете нозете и стомакот
 • брзо дишење или пулс
 • температура од 38 ° C

Која е разликата помеѓу исцрпеноста на топлината и топлотниот удар?

Топлотниот удар е многу сериозна состојба и најмногу ги загрижува сите болести поврзани со топлината.

Тоа се случува кога температурата на телото станува опасно висока и повеќе не е во можност да се лади.

ИЗВОРАло
претходниот член,Зошто умираат луѓе дури и со две примени дози на вакцина?!
Следната статијаИ на јаките и силни луѓе им треба помош и поддршка!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде