Кафето има многу придобивки, но може да биде штетно и ако го пиете во големи количини.

Се случува да го пиеме од навика, дури и кога немаме потреба од кафе.

Сепак, истражувањата покажуваат дека пет или повеќе шолји кафе на ден можат да предизвикаат многу непријатни последици за вашето тело.

Луѓето кои се под сериозен стрес и консумираат многу кофеин можат да слушнат звуци што навистина ги нема.

Големи количини на кофеин можат да го оштетат вашиот црн дроб, особено ако истовремено користите лекови против болки

Може да ви скокне крвниот притисок.

Може да станете ирационални и раздразливи поради бавното снабдување на мозок со кислород.

Премногу кафе може да предизвика несоница. Кофеинот трае 24 часа за да излезе од телото, но бројот на часови варира од личност до личност.

Можете да станете зависни од кофеин, и тоа може да го промени вашето расположение. Кога престанува да работи, когнитивните способности се намалуваат, а расположението се намалува. Единствениот начин да се опоравите е да пиете кафе, што повторно прави да се чувствувате добро за кратко време.

Можете да уринирате почесто со честа потрошувачка на кафе

Одвикнувањето од кофеин може да предизвика главоболки, кои се јавуваат од 12 часа до 24 часа по последната потрошувачка.

Исто така, одвикнувањето може да ве депримира и да се чувствувате вознемирени, уморни и поспани.

Го зголемува ризикот од остеопороза, така што внесувате доволно калциум и витамин Д во вашето тело.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Временска прогноза: Променливо облачно и топло време
Следната статијаАвокадото помага да се справите полесно со депресијата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде