дома информација вест Полска скоро целосно го забранува абортусот

Полска скоро целосно го забранува абортусот

Највисокиот суд во Полска пресуди во четвртокот дека абортусите поради фетални дефекти се неуставни, што ја придвижува земјата кон скоро тотална забрана за прекинување на бременост и предизвикува лути протести во главниот град Варшава.

369
0

Нацијата, која веќе ги имаше најстрогите закони за абортус во Европа, сега ќе дозволи постапка само во случаи на силување, инцест или кога животот на мајката е во опасност.

Потегот за натамошно ограничување на абортусот го следеше полската популистичка влада со месеци и предизвика паника кај борците за заштита на правата на жените и набудувачите за заштита на човековите права.

Околу 98% од абортусите во Полска беа спроведени како резултат на фетални дефекти, што значи дека пресудата забранува буквално сите постапки за прекинување што се случуваат во земјата. Тоа може да ги принуди жените да носат дете дури и ако знаат дека бебето нема да го преживее породувањето, изјавија активистите во четвртокот.

Одлуката на Уставниот суд во четвртокот ја означи првата промена на полскиот закон за абортус од 1993 година, но следува по долгогодишен напор на десничарската влада на земјата да го ограничи пристапот до прекинување на бременост.

Осуди стигнаа и од комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, која четвртокот го нарече „тажен ден за правата на жените“.

„Отстранувањето на основата за скоро сите легални абортуси во Полска значи забрана и ги крши човековите права“, објави на Твитер Мијатовиќ. „Денешната одлука на Уставниот суд значи абортуси под земја / странство за оние кои можат да си дозволат и уште поголеми искушенија за сите други“.

Владејачката партија за закон и правда (ПиС) ја стави анти-абортусната реторика во срцето на својата социјално конзервативна агенда и се обиде да го усвои предлог-законот за забрана на абортуси поради дефекти на фетусот во раните недели на пандемија на коронавируси.

Планот на крајот беше укинат во полскиот парламент, но оттогаш беше преземен од највисокиот суд на нацијата. PiS помина голем дел од своето време во канцеларијата, зацврстувајќи ги контролите врз судовите, отстранувајќи ги судиите за кои се смета дека се политички непристојни, ги заменува со оние што критичарите тврдат дека се политички назначувања и создавајќи дисциплински мерки за судиите кои донесуваат одлуки за кои министрите не се согласуваат .

„Сега во Полска постои ефикасна забрана за абортус“, изјави за Си-ен-ен Агњешка Кубал, научник за социологија и човекови права на Универзитетскиот колеџ во Лондон. „Ова треба да се прочита во контекст на поширокиот десничарски дискурс за абортус во Полска, дека на жените не може да им се верува со право на избор.

Стотици луѓе протестираа против забраната во четвртокот вечерта кога се собраа во близина на домот на лидерот на ПиС, Јарослав Качински, во Варшава – нашироко се гледа како носител на де факто одлука на земјата и покрај тоа што не е премиер или претседател.

Интервентната Полицијата употреби пепер спреј против некои протестанти во толпата, според снимки од местото на настанот. На едно видео објавено на социјалните мрежи, полицајци се гледаат како удираат демонстрант на земја со конзерва за прскање и прскаат други демонстранти кои се обиделе да помогнат.

На другите снимки, се гледа како група полицајци апсат демонстрант додека друга група полицајци се борат со демонстрант додека се обидуваат да го одведат.

Портпаролот на полицијата во Варшава, Силвестер Марцак, во петокот пред новинарите изјави дека полицајците уапсиле 15 лица на протестите, од кои 14 сега се ослободени. Полициските сили исто така ги бранеа своите постапки, велејќи на Твитер дека реагираат на „сè поагресивната“ толпа, која се обиде да „намерно предизвика конфронтација“.

Претходните обиди за ограничување на абортусите, исто така, ги привлекоа демонстрантите за правата на жените на улиците, со масовни демонстрации што се одржаа во 2016 година и во следните години. Во април оваа година, многу активисти ги користеа своите автомобили за да демонстрираат без да ги кршат ограничувањата на Ковид-19.

ИЗВОРCNN
претходниот член,Факти за домородци од Амазон
Следната статијаДенеска претежно облачно време

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде