Во Полска во тек е штрајк на жени кои се спротивставуваат на судската одлука со која се воведе скоро тотална забрана за абортус во ова, главно католичката земја.

Тоа е седми ден по ред на демонстрации против одлуката со која беа забранети раскинувањата поради тешки здравствени дефекти.

Во вторникот во парламентот избувнаа расправии со пратениците од опозицијата со натписи „Ова е војна“ и „Срамота“.

Моќниот лидер на владејачката партија рече дека одлуката не може да биде поништена.

Јарослав Качински, кој е исто така вицепремиер и нашироко се смета за вистински моќник на земјата, рече дека протестите се обид за „уништување“ на Полска.

Тој ги повика луѓето да ја „бранат“ нацијата, како и Католичката црква.

Одлуката на Уставниот суд од минатиот четврток затвори една од ретките преостанати законски основи за абортус во Полска и уследи по правниот предизвик од страна на пратениците од владејачката националистичка партија Закон и правда (Пис) минатата година.

Одлуката значи дека прекинувањето на бременоста е можно само во случаи на силување или инцест, или за да се заштити животот на мајката.

На пресудата не може да се поднесе жалба, туку стапува на сила откако ќе биде објавена во списанието за закони, пренесува новинската агенција АФП.

Не е јасно кога тоа ќе се случи.

Неодамнешната анкета во Газета Виборча сугерираше дека 59% сметаат дека промените во правилата за абортус отишле предалеку.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде