На насловната страница на ирански весник, беше именуван како „Парискиот демон“.

На улиците на Дака беше осуден како водач кој „му се поклонува на сатаната“.

Надвор од француската амбасада во Багдад, изгоре една личност на Емануел Макрон заедно со знамето на Франција.

Бесот расте во муслиманскиот свет кон францускиот претседател и неговите перцепирани напади врз исламот и пророкот Мухамед, што доведува до повици за бојкот на француските производи и безбедносни предупредувања за граѓаните на Франција во муслиманските држави.

Реакциите го пресекуваат невообичаено разновидниот муслимански свет со огромен број култури, секти, политички системи и нивоа на економски развој.

Тој предизвика историски и денешни поплаки од пазарите на Херат во Авганистан до големите квартови на Аман и универзитетите во Исламабад.

Напнатоста се крчка од септември кога сатиричното списание „Шарли Ебдо“ ги објави карикатурите на пророкот Мухамед во пресрет на судењето на 14 лица обвинети за вмешаност во терористички напад против канцелариите на изданието во 2015 година за објавување на истите карикатури.

„Шарли Ебдо“ ризикуваше дополнително разгорување на тензиите со Турција, ставајќи го цртаниот филм кој го исмева претседателот Реџеп Таип Ердоган на првата страница од своето издание објавено на Интернет во вторникот вечерта.

Најголемиот соработник на Ердоган во печатот, Фахретин Алтун, објави на Твитер: Го осудуваме овој најодвратен напор на оваа публикација за ширење на неговиот културен расизам и омраза.

Тоа беше поттикнато од говорот што Макрон го одржа претходно овој месец, во кој ја објави својата намера да се бори против „исламистичкиот сепаратизам“, во кој тој ја опиша верата како „која денес е во криза низ целиот свет“, предизвикувајќи забелешки од неколку муслимански лидери и коментатори.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде