Големи делови од Германија, особено во областите околу долниот дел на Рајна, се соочуваат со голем проблем – „исчезнаа” сезонските работници за берење на аспарагус.

Сега кога сезоната на белиот аспарагус е на својот врв, нема кој да работи.

Илјадници работници вадат стебленца од овој омилен германски зеленчук од земјата. Така е до крајот на јуни, кога традиционално завршува сезоната на аспарагус на празникот Свети Јован (24 јуни).

Минатата година во Германија се произведени 117.000 тони од тој зеленчук, што е зголемување во однос на претходната година.

Земјоделците се надеваат дека годинава вкупното количество дополнително ќе се зголеми и ќе се приближи до рекордот од 2018 година, кога од полињата во Германија и во светот отидоа 133.000 тони аспарагус.

Но, оваа година, како и во претходните години на пандемијата, лозарите се борат да најдат работници подготвени да ја завршат напорната работа. Традиционално, најголем број сезонски работници за берење аспарагус и јагоди доаѓаат од Полска и Романија.

За време на пандемијата во 2020 година, владата дури издаваше специјални пропусници за земјоделците, со кои сезонските работници сè уште можеа да стигнат до полињата со аспарагус во Германија со специјални чартер летови.

 

ИЗВОРВработување
претходниот член,Времето денеска ќе биде сончево и топло
Следната статијаЗошто мажите клечат на лево колено кога ја бараат својата девојка за сопруга?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде