Велат дека појадокот е најважниот оброк, но не е важно само што јадеме, туку и кога.

Експертите велат дека појадувањето во одредено време може да го продолжи или скрати животот, а сите оние кои сакаат да живеат подолго треба сериозно да бидат рано.

Според резултатите од истражувањето, раниот појадок, околу седум часа, го продолжува животниот век, додека чекањето појадок го скратува на десет часа.

Претходните истражувања покажаа дека доцната вечера се меша со внатрешниот часовник на телото и го зголемува ризикот од дијабетес тип 2 и срцеви заболувања, а потоа беа спроведени нови студии за да се утврди дали времето за појадок има сличен ефект.

Така, научниците од Градскиот универзитет во Њујорк следеле повеќе од 34.000 Американци на возраст над 40 години во период од неколку децении. Учесниците го забележале времето кога појадувале, а научниците потоа ги споредиле податоците со стапката на смртност во текот на студијата.

Резултатите, објавени во списанието Journal of Nutrition, покажаа дека луѓето кои појадувале помеѓу шест и седум часот наутро имале шест проценти помал ризик од рана смрт предизвикана од срцеви заболувања или рак отколку оние кои појадувале редовно околу 8 часот. Исто така, тие имале 12 отсто помал ризик од рана смрт во споредба со оние кои појадуваат само во десет часот.

Поентата е, објаснуваат научниците, дека доцниот појадок се меша со внатрешниот „часовник за храна“, кој го контролира ослободувањето на хормоните поврзани со храната, како што е инсулинот.

Овој хормон помага во согорувањето на гликозата од крвотокот, а наутро е на највисоко ниво.

 

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Железничкиот сообраќај од денеска во прекин
Следната статијаКои биле Козаците? Често се споменуваат во литературата, но малку се знае за нивното потело

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде