Сите обожаваме палачинки во секоја форма, и кога сакате малку промена – „фрлете се“ на руски палачинки. За овој традиционален специјалитет, пишувале и познати локални писатели, а палачинките се задолжителни на трпезата за време на велигденските празници.

Русите подготвуваат палачинки во неделата што ја нарекуваат Масленица, поточно во текот на седмата недела пред православниот Велигден, а тестото мора да се подготви со квасец. Сепак, постои побрза, поедноставна варијанта кога тестото се прави без квасец, но тогаш тоа не се традиционални палачинки, туку обични палачинки.

Постојат голем број на различни рецепти, и ние ви го донесуваме древниот што најчесто се користи во Русија, и не плашете се од фактот дека подготовката е малку подолга и треба да се испланира однапред – крајниот резултат е толку сочен и вкусен што вреди да се вложи максимален напор.

Основни состојки потребни за традиционални, класични палачинки:

 • 1 чаша млака вода
 • 1/2 чаша брашно
 • 2 лажички активен квасец
 • 2 лажички шеќер

Други состојки:

 • 1 и 1/4 чаша павлака
 • 1 и 1/4 чаши полномасно млеко
 • 1/4 чаша стопен путер
 • 2 жолчки
 • 300 гр брашно
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажички сол

За крај:

 • 2 белки
 • масло за пржење

Подготовка:

Еден ден пред подготовката, измешајте ги сите основни состојки во голема чинија и оставете ги да бидат топли најмалку еден час.

Кога тестото ќе се зголеми, додадете ги сите други состојки. Оставете ја смесата во фрижидер преку ноќ и имајте на ум дека тестото ќе нарасне.

Кога следниот ден ќе го извадите тестото од фрижидер, оставете го повторно да стои на собна температура, а потоа додадете белки.

Загрејте малку масло во тава, а потоа ставајте ги палачинките. Ако сакате мали палачинки, ставете само лажица од смесата на тавата, формирајте круг и пржете на секоја страна неколку минути.

Ако горенаведениот рецепт ви се чини премногу комплициран и не можете да го подготвите за половина ден или навечер, ние ви донесуваме поедноставна, побрза верзија на руски палачинки без квасец, кои во тој случај не се нарекуваат руски палачинки, туку обични палачинки.

Потребни состојки:

 • 250 мл кефир
 • 120 гр мазно брашно
 • 120 гр брашно од хеuckда
 • 2 јајца
 • прашок за пециво

Подготовка:

 • Измешајте ги двата вида брашно, прашок за пециво и малку сол.
 • Додадете кефир, малку вода по потреба, жолчки и белки претходно изматени.
 • Оставете на топло да остави смесата да отстои некое време.
 • Направете палачинки од добиената смеса и наполнете по желба.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде