Јаболката најчесто се конзумираат свежи, но торта со јаболка и цимер е вистинско задоволство за сетилото за вкус.

Торта со јаболка и цимет, се подготвува брзо и едноставно, спаѓа во здрави оброви кои може да ги подготвите сами дома.

Тортата се готви за 30 – 60 минути а за нејзина подготовка ви се потребни следните

Состојки:

  1. 800 гр. изрендани јаболки
  2. 300 гр. шеќер
  3. 150 гр. зејтин
  4. 5 гр. цимет
  5. 1 лаж. сода
  6. 700-800 гр. брашно
  7. 150 гр. кисела вода
  8. 50 гр. шеќер во прав

Начин на подготовка:

Јаболките се лупат и се рендаат на крупната страна од рендето. Се ставаат во подлабок сад и се додаваат шеќерот, зејтинот и циметот и промешуваме.

Во киселата вода ја ставаме содата и мешаме со лажица. Потоа ја истураме кај претходните состојки и оставаме да стои така околу половина час.

По половина час го дадаваме брашното и ја соединуваме смесата. Ставаме да се пече во загреана рерна на 250 степени половина час потоа ја намалуваме рерната на 100 степени 10-15 минути.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде