дома информација вест Почнува најголема изложба на скулптури во Лондон, ќе бидат прикажани исклучително ретки...

Почнува најголема изложба на скулптури во Лондон, ќе бидат прикажани исклучително ретки предмети

-Маска на антички мамут меѓу ретките предмети што ќе се изложи неделава во Лондон

244
0

Голема нова изложба на британскиот музеј „Арктик: култура и клима“, што започнува оваа недела во Лондон, ќе има извонредно парче „многу ретка“ скулптура, од која се прикажува детален аркански ритуал и е завршена во соработка со народот Саха од северо – источна Русија.

Изложбата, која ќе се отвори во четврток, ја собра најголемата и најширока колекција на предмети од некои од најсеверните региони на светот, изложени во Велика Британија.

Се фокусира не само на деталите за античките традиции, туку и на влијанието на политичките и климатските промени.

Заедно со другите археолошки наоди и историски артефакти, како што е античка санка од Гренланд и бронзена маска за духови „Енки“, јавноста ќе ја има првата шанса да види ново-комплетен модел на маскиран мамут, првично направен пред скоро 200 години и прикажува антички годишен летен фестивал познат како „yhyakh“.

Извор: Theguardian.com

претходниот член,Имаме најмногу случаи на корона вирус на 100.000 жители во регионот, пред нас е само Црна Гора
Следната статијаГлобално затоплување се заканува со исчезнување на туристичките места во Алјаска и цунами

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде