Лиз Амаја од Бризбејн, Австралија објави видео во кое објаснува колку често треба да ги миеме крпите и тепихот од бањата, па шокираше многумина, пишува Daily Mail.

Имено, таа објасни како треба да се мијат крпите по секоја трета употреба: „Крпите апсорбираат многу вода и остануваат влажни со часови, што е совршена средина за несакани бактерии“.

Амаја додава дека крпите за раце треба да се мијат секојдневно, додека килимите двапати неделно.

Крпите што ги користите додека се бањате треба да се сушат на воздух и да се мијат по секоја употреба – напишала таа.

Советите за чистење на Лиза ги препорачува и Институтот за чистење, кој исто така предложи перење крпи по три употреби. Ако се туширате секој ден, крпите треба да се мијат двапати неделно за да се отстранат насобраните бактерии. Треба редовно да се мијат и теретаните, крпите за бања и крпите за чај.

Според експертите, и крпите треба да се менуваат секоја година до три, а тепих на секои две години.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Фаворизација на родителство, кој има право да одредува кој е „примарен“ а кој „секундарен“ родител по разводот?
Следната статијаДецата остануваат без образование трета недела, никој нема одговор како ќе се надомести наставата!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде