Не би верувале какви промени во вашето тело може да предизвикаат само една чаша млеко пред спиење.

Еве зошто е добро да пиете млеко пред спиење:

  • Подобро спиење

Неколку студии на луѓе и животни покажаа дека пиењето млеко пред спиење промовира подобар сон.

Млекото содржи триптофан и мелатонин, кои помагаат полесно и побрзо да заспиете, пишува N1.

  • Го спречува будењето поради глад

Доколку јадете многу навечер, можно е да имате проблеми со спиењето во текот на ноќта. За да спречите да се разбудите гладни, испијте чаша млеко пред спиење.

  • Има релаксирачки ефект

Пиењето млеко пред спиење нè потсетува на детството, кое ни враќа убави спомени и делува смирувачки.

  • Помага при слабеење

Лошиот сон може да биде причина за зголемување на телесната тежина, па подобрувањето на квалитетот на сонот би можело да биде решение за тие неколку килограми вишок.

  • Ја зголемува чистата мускулна маса

Млечните протеини се казеин и протеин од сурутка. Неколку студии покажаа дека консумирањето на овие протеини ја зголемува синтезата на мускулните протеини во текот на ноќта, објави N1.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Британскиот премиер Џонсон му се заблагодари на Владимир Путин
Следната статијаТри вида на скептици

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде