Менталното здравје ја вклучува нашата ментална и социјална благосостојба, а исто така го вклучува и вашето емоционално здравје или вашата способност да ги именувате, обраќате и регулирате вашите емоции.

Многу фактори играат улога во менталното здравје, од кои некои не можете да ги контролирате, како што се генетиката, животните искуства и семејната историја.

Способноста да се влијае на вашето ментално здравје е многу важна бидејќи влијае на целокупната состојба на телото и правилното функционирање.

Што го прави менталното здравје толку важно?

Менталното здравје помага да се одреди како се справувате со стресот, како се однесувате со другите и како донесувате одлуки – објаснува Алисон Сепонара, лиценциран стручен советник и автор на книгата „Водич за исцелување анксиозност“, пренесува Healthline.

Создавањето навики кои влијаат на подобро ментално здравје може да направи голема разлика во вашиот секојдневен живот.

Спијте

Спиењето не е само важно за физичкото здравје, туку игра улога и за менталното здравје. Квалитетот на сонот е многу важен бидејќи нарушениот сон може да придонесе за симптоми на лошо ментално здравје. За да имате доволно квалитетен сон, обидете се да започнете со овие навики:

  • Избегнувајте кофеин после 15 часот.
  • Обидете се да се будите и да заспиете во исто време секој ден.
  • Претворете ја вашата спална соба во тивок, релаксирачки простор без неред.
  • Обидете се да ја одржувате температурата во спалната соба околу 20 ° C
  • Намалете го времето на социјалните мрежи
  • Постојаното „одење“ на социјалните мрежи и „собирање“ информации за туѓите животи може да доведе до тоа некој да се споредува себеси, што го зголемува чувството на анксиозност и депресија.
Сон од најмалку 7 часа е неопходен за добро општо здравје
Општествени односи

Луѓето се социјални суштества и силните врски можат позитивно да влијаат на вашето ментално здравје на различни начини. Пријателствата можат да го намалат чувството на осаменост.

Вежбање

Вежбањето нуди голем број на придобивки за менталното здравје, вклучувајќи: ослободување од стрес, подигнување на расположението, помагање да заспиете побрзо и да спиете подолго, и да ви помогне да управувате со симптомите на депресија и анксиозност.

Ова не мора да значи одење во теретана, изберете ја активноста што ви одговара.

Физичката активност придонесува за лачење на хормони на задоволство што придонесуваат за ваше подобро расположение
Храна

Одредена храна може да влијае и на вашето ментално здравје. За да го поддржите подобреното ментално здравје, обидете се да ја проширите вашата моментална исхрана со храна богата со хранливи материи како што се: бобинки, банани, грав, цели зрна, масна риба…

Сонцето

Сонцето е одличен извор на витамин Д, а студиите покажуваат дека може позитивно да влијае на расположението.

ИЗВОРНовости / фото извор: Unsplash
претходниот член,Направени први фотографии од силуетата на црна дупка
Следната статијаНова веб платформа – skrining за скрининг и рана детекција на рак на грлото на матка

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде