Научниците ширум светот кои се дел од глобалната телескопска мрежа позната како телескоп Хоризонт на настани (EHT) конечно ѕирнаа директно во срцето на галаксијата и ја открија првата слика од силуетата на оваа црна дупка.

Срцето на Млечниот Пат е мистерија. Во јадрото на нашата галаксија се наоѓа супермасивна црна дупка со маса од четири милиони сонца. Тој е опкружен со блескав диск со врела материја и обично е заштитен со обвивка од гас, прашина и ѕвезди во орбитата.

Но, научниците ширум светот кои се дел од глобалната телескопска мрежа позната како телескоп Хоризонт на настани (EHT) конечно ѕирнаа директно во срцето на галаксијата и ја открија првата слика од силуетата на оваа црна дупка. Набљудувањата, направени во 2017 година, се опишани во серија научни трудови објавени во Astrophysical Journal Letters.

Црната дупка на Млечниот Пат се нарекува Стрелец А * и се наоѓа во близина на границата на соѕвездијата Стрелец и Шкорпија.

Голем исчекор во науката е тоа што научниците конечно успеаа да направат фотографии кои ги потврдуваат научните теории за својствата на црните дупки

Фотографијата е направена со осум синхронизирани радио телескопи ширум светот.

Опишувајќи ја сликата од Европската јужна опсерваторија (ESO), тие изјавија дека:

Иако не можеме да ја видиме самата црна дупка, бидејќи е целосно темна, блескавиот гас околу неа открива за што се работи: тоа е темна централна област – т.н. „сенка“ – опкружена со светлина, аголот од кој е направена фотографијата доловува светлина свиткана од моќната гравитација на црна дупка, која е четири милиони пати помасивна од нашето Сонце.

Се проценува дека црната дупка е оддалечена околу 27.000 светлосни години од Земјата.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Уште еден судир на интереси на работниците и работодавците: Недела работен ден во туристичките места низ Македонија
Следната статијаПет навики кои го јакнат вашето ментално и емоционално здравје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде