Според истражувањето на HeadHunter, околу 13 милиони луѓе – живеат во секојдневен стрес. Хроничниот и прекумерниот стрес остава негативна трага врз здравјето.

За среќа, постојат техники кои можат да ви помогнат да се опуштите и смирите за само 10-15 минути на ден.

Медитација

Научниците потврдуваат дека медитацијата е ефикасна во борбата против стресот: американски психијатар Елизабет Хоџ откри дека по два месеци редовно вежбање, луѓето ја намалуваат синтезата на кортизол – хормон кој се произведува при реакција на стресна ситуација.

На Универзитетот Џон Хопкинс (САД), тие проучувале неколку десетици клинички студии и откриле дека ефектот на медитацијата е во просек споредлив со ефектот на земање на некои антидепресиви.

Добрата вест е дека од вас не се бара да седите во лотос позиција, да пеете мантри или да гледате во пламен на свеќа.

Доволно е да вежбате одреден ритам на дишење и да се концентрирате на вашите физички сензации.

Гума за џвакање

Анкетите покажуваат дека една од најчестите причини за стрес е прекумерната работа.

Обидете се да џвакате гума за џвакање кога треба да направите повеќе задачи одеднаш.

Научниците од Универзитетот во Мелбурн изведоа експеримент: тие побараа група студенти да направат компјутерски тест за 20 минути.

Тестот е дизајниран така што е потребно паралелно да се извршат четири различни задачи.

На некои студенти им беше дадена гума за џвакање на почетокот на експериментот, а други не.

Научниците го мереле нивото на кортизол на почетокот на експериментот и на крајот и ги споредиле резултатите.

За оние што џвакале гума за џвакање, тоа било во просек скоро 20% пониско отколку за другите.

Овие студенти, исто така, се претставија подобро на задачите.

Научниците сè уште не знаат точно зошто гума за џвакање му помага на човекот да се смири и релаксира.

Прошетка во парк

Во 2018 година, на предлог на кралот Ли, доктор по медицина во Токио, целиот свет дозна за јапонската „шумска терапија“.

Научникот детално ја опиша уметноста на лекување со одење меѓу дрвјата во неговата книга.

Од 2004 до 2012 година, јапонската влада инвестираше над 4 милиони УСД за да ги проучи здравствените ефекти на оваа практика.

Бројни студии потврдија дека одењето во шума или парк помага во борбата против стресот, го подобрува квалитетот на спиењето и го нормализира крвниот притисок.

Бакнување

Бакнувањето не само што служи како израз на приврзаност и доверба, туку е и моќно оружје против стресот.

Постојат десетици студии кои покажуваат дека бакнувањето го намалува кортизолот и го зголемува окситоцинот, т.н. „љубовен хормон“.

Научниците од Универзитетот Санта Клара во Калифорнија открија дека ефектот на бакнување трае долго.

На пример, ако посветите 15 минути наутро на оваа активност, веројатноста дека ќе бидете под стрес во текот на денот е значително намалена.

Водење дневник

Кога сме под стрес, честопати остануваме сами со своите негативни емоции.

Психолозите велат дека зборувањето за вашите чувства ви помага да ги живеете побрзо и да излезете од напната ситуација со минимални загуби.

Но, што ако не секогаш постои можност да ги споделите вашите искуства со соговорникот?

Добар излез е да ги напишете своите емоции и мисли на хартија.

Редовно пишување за тоа што мислите и како се чувствувате, особено во акутни ситуации, може значително да го намали нивото на стрес и вознемиреност.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде