Тоа е анденски корен, всушност клубен, кој содржи јаглехидрати, протеини, масти и диетални влакна.

Мака е богата со растителни стероли и е добар извор на железо, магнезиум, селен и калциум.

Во Перу, тој е неопходен дел од исхраната. Тоа е единственото растение кое расте на многу големи надморски височини каде што е изложено на екстремни временски услови.

Во форма на прав

За медицински цели, најмногу се користи во форма на прав од различни бои и нешто поинакви композиции и ефекти (жолта, црвена, црна).

Покрај зајакнувањето на отпорноста кон стрес како адаптоген, мака е и добар регулатор на хормоните и ги елиминира симптомите на ПМС, што ја прави моќен сојузник на здравјето на жените и ја зголемува издржливоста, па затоа и мажите ја сакаат.

Ја намалува вознемиреноста, го подобрува расположението и ја зголемува енергијата.

Има тежок, земен вкус, па затоа се препорачува да започнете со мала количина прав и да ја зголемите на максимум три лажички на ден.

* Не е препорачливо да земате мака за време на бременост и доење, а задолжително е да се консултирате со фармацевт ако страдате од заболувања на црниот дроб и жолчката и имате висок крвен притисок.

ИЗВОРГлорија
претходниот член,Рецепт: Подгответе солена пита со палачинки и месо
Следната статијаОрганско кокосово масло: Природна и универзална комзиметика

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде