Ненадејната промена на времето предизвикува поголема фреквенција на срцеви и мозочни удари, настинки, воспаление на дишните органи и напади на астма кај постари лица и хронични кардиоваскуларни пациенти.

Според најновите истражувања, овој феномен има негативен ефект не само на постарите лица, туку сè повеќе и на помладата популација.

Кога сме лишени од сон, ние сме многу почувствителни на овие промени во времето. Здравиот сон е многу важен за нашиот организам, бидејќи додека спиеме, тие лачат супстанции што го намалуваат нивото на стресни хормони, го регулираат крвниот притисок и ги зајакнуваат сите одбранбени механизми.

Првата препорака за метеоролозите е да се одморат и релаксираат што е можно почесто.

И еве уште неколку совети на лекар:

  1. Бидете активни – на долг рок, редовната физичка активност го зајакнува организмот и му помага да издржи на разни напори и промени, дури и на временските услови. Затоа е важно да вежбате континуирано, најмалку три пати неделно. Кога е ладно, се препорачува одење и вежбање, но со побавно темпо.
  2. Поминувајте некое време на свеж воздух секој ден, бидејќи тоа е одличен начин да спречите интензивни реакции на промените на времето.
  1. Редовно туширајте се со топла и ладна вода, особено за луѓе со низок крвен притисок.
  2. Што е можно повеќе витамини – полесно да ги толерирате осцилациите на температурата, префрлете се на лесна храна и намалете ја употребата на сол и зачини или целосно исфрлете ги од употреба. Јадете што повеќе свежо овошје и зеленчук и пијте доволно течности.
  3. Ако останете надвор од куќата подолго време во текот на денот, облечете се во слоеви, внимавајќи облеката да е изработена од природни материјали и прилагодена и за постудениот и потопол дел од денот.
ИЗВОРАло
претходниот член,Ви откриваме зошто смртноста од ковид19 е поголема кај мажите
Следната статијаГушкајте се почесто, тоа има позитивен ефект врз здравјето!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде