Маестрално подготвен компир што веднаш ќе исчезне од чинијата.

Потребно е:

  • 1-1,2 кг компири
  • 250 гр пушен колбас
  • 3 варени јајца
  • 100 гр сирење

За полнење:

  • 2 јајца
  • 1 павлака (20% мм-180мл)
  • бибер

Подготовка:

Исцкајте ги компирите на парче, и кога ќе се оладат, исечете ги на прстени. Во подмачкана тава наредете ред компири, додадете сол и бибер.

Ставете колбас и јајца исечени на прстени над компирот.

Зачинете според вашите желби.

Изрендајте сирење, па ставете 1/3 до последниот слој е компир.

Додадете сол и бибер.

Полијте со јајца, додадете јогурт, павлака и преостанатото сирење.

Додадете сол и комбинирајте.

Печете на 180 ° C 30-35 минути.

ИЗВОРИнформер
претходниот член,138 години од раѓањето на германскиот филозоф Карл Јасперс
Следната статијаНовата руска вакцина „ковивак“ штити од вирусот 2 до 3 години

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде