дома информација вест Папата Француско: Геј паровите треба да имаат семејство

Папата Француско: Геј паровите треба да имаат семејство

Папата Франциско најексплицитно ги подржа геј паровите во нивните барања да основаат семејство

232
0

Папата Франциско ја даде својата најексплицитна поддршка на истополовите граѓански унии во потег што веројатно дополнително ќе ги разбесни неговите конзервативни противници во католичката црква.

Неговите коментари беа дадени во интервју во документарен филм „Франческо“, чија премиера беше на филмскиот фестивал во Рим во средата.

Тој рече: Хомосексуалците имаат право да бидат во семејство. Тие се Божји деца и имаат право на семејство. Никој не смее да биде исфрлен или да биде осиромашен од семејство поради сексуалната ориентација. Она што треба да го создадеме е закон за граѓански сојуз. На тој начин тие се законски опфатени. Јас се залагав за тоа.

Извор: Theguardian.com

претходниот член,Свирепиот убиец на новинарката од Шведска што го згорзи светот, во бегство од затвор
Следната статијаЕлектрични автомобили „Тесла“ ќе се увезуваат во Европа од Кина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде