дома информација вест Електрични автомобили „Тесла“ ќе се увезуваат во Европа од Кина

Електрични автомобили „Тесла“ ќе се увезуваат во Европа од Кина

Производство на електрични автомобили „Тесла“ ќе има и во Европа, со што нема да има потреба од увоз на автомобили од Кина

197
0

Tesla (TSLA) започна да произведува автомобили во Кина пред околу една година за да го зајакне своето присуство на најголемиот светски автомобилски пазар.

Производителот на електрични автомобили наскоро ќе започне со извоз на возила од кинеско производство во Европа, објави во понеделникот кинескиот државен новински центар Ксинхуа.

Компанијата сака да започне со испорака на седани „Модел 3“ од Шангај веќе следната недела во Германија, Италија и Швајцарија, меѓу другите дестинации, според „Синхуа“.

Извор: CNN


ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде