Тaa е исклучително богатa со витамини и минерали. Содржи голем процент на витамини Ц, Б, бета-каротен, како и калциум, магнезиум, фосфор и железо.

Диња и здравје

Сокот од диња ја стимулира функцијата на бубрезите, го регулира крвниот притисок, а високото ниво на влакна помага при варењето на храната.

Можете да го јадете колку што сакате, а ова се причините зошто треба да го јадете што почесто.

Дињата не дебели, па затоа е идеален оброк доколку сакате да изгубите тежина – 100 грама диња содржи само 34 калории, па може да биде одлична закуска во текот на летните месеци.

Поради големата количина на витамин Ц, кој е важен за производство на колаген, дињата делува поволно на изгледот на кожата на лицето и телото.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Занимливости: Зошто авионите се фарбаат во бела боја
Следната статијаКако на достоинствен начин да покажете дека сте разочарани од некој

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде