Српскиот остров Кох Чанг (Ко-Чанг) се наоѓа блиску до Сремски Карловац, до него се стигнува со брод, а додека стапнувате на песочната плажа, имате впечаток дека сте заминале во некоја егзотична земја – пишува republika.mk.

Мештаните овој остров го нарекуваат и остров на мајмуните или островот Карловац, но и Дунав на Малдиви и егзотичен Тајланд.

За разлика од другите песочни дини кои се појавуваат на Дунав во овој период од годината, островот Мајмуни е прилично питом, односно прилагоден на гости а понекогаш таму се организираат и забави. Сепак, за туристите сè уште е сосема непознато, иако секоја година се повеќе го „откриваат“.

Многу луѓе од околината доаѓаат овде со чамци и чамци, а организиран е и превоз од Карловац. Островот е сместен помеѓу Дунавац и Копачки Рид, до него се стигнува за околу 10 минути со брод.

ИЗВОРРепублика
претходниот член,Се бараат жители за островот Сардинија секој што ќе ја прифати понудата добива 15.000 евра грант
Следната статијаПредности и маани на заеднички живот пред брак

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде