Нема ништо поубаво од летните вечери, но инвазијата на комарци, крлежи, муви и други инсекти може да ни го расипе целосното искуство. Она што треба да го знаете е дека некои од боите што ги носиме можат да ги привлечат повеќе од другите.

Студиите и истражувањата спроведени на три различни универзитети во САД и Германија дошле до заклучок дека комарците почесто ги привлекуваат одредени бои кога ќе откријат извор на јаглерод диоксид.

Боите кои ги привлекуваат комарците повеќе од другите се портокаловата и црвената, но и темните бои како црна и сино-зелена. Генерално избегнуваат бели, сини, зелени и виолетови тонови кои не им се толку привлечни.

Некои луѓе мислат дека крлежите најмногу ги привлекува белото, но немаат очи туку мали клешти со рецептори. Но, се препорачува за време на престојот во природа да носите облека со светли бои, за лесно да ги забележите крлежите.

Пчелите ги привлекуваат бои како сина, виолетова, зелена, црвена и портокалова.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Едно пиво на ден е добро за здравјето!
Следната статијаВелика Британија воведува доживотен затвор за возачите што усмртиле некого

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде