Се зборуваат толку многу различни работи за лебот што повеќе не им е јасно на луѓето дали е подобро да го јадат или не.

Не е лесно да се најде поздрав леб што ќе го задоволи вашиот вкус, но едно нешто треба да знаете пред да го исфрлите од вашата исхрана – ризикувате да не добиете доволно рафинирани житни култури, и затоа нема хранливи материи, покажа новата студија.

Имено, според податоците собрани во студијата, се покажа дека десет проценти од возрасните во САД имаат пад на енергијата затоа што не јадат рафинирани житни култури, што резултира со недостаток на важни хранливи материи во исхраната, како на пр. диетални влакна, магнезиум и железо.

Лебот, житарките и јаглехидратите се главно озлогласени.

-Сепак, јаглехидратите се најдобриот извор на енергија за телото и претпочитаниот извор на енергија за мозокот, вели диететичарката Сара Вилијамс.

Таа посочува дека работела со многу клиенти кои имале забележително зголемување на енергијата откако почнале да консумираат доволно јаглехидрати.

Патем, диететичарот додава дека во здрава, урамнотежена исхрана, треба да се внесат околу 40-60 проценти од калориите од јаглехидратите, што вклучува леб и житарици.

ИЗВОРPenzionisani.rs
претходниот член,Временска прогноза: Променливо облачно со повремен дожд
Следната статијаОваа европска држава размислува за работна недела од 4 дена

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде