Повеќето спијат во погрешна позиција. На една или две перници, на стомак или во превртена положба.

Позицијата во која спиеме, директно влијае на тоа како ќе се чувствуваме наутро.

Ако често се будите уморни и со болка во рамото или колковите, причината побарајте ја во начинот на спиење.

За време на спиењето во погрешна положба, ставате товар на различни делови од телото: рамото, колкот, срцето.

Позицијата „петте жени на императорот“

Според традиционалниот кинески метод, за сон кој се опоравува и лекува, потребно е да спиете со пет перници (пет жени на императорот).

Причината лежи во фактот дека, ако користите само една, секогаш ставате товар на некој дел од телото.

Овие се обично рамото и колкот.

Како се користат перници

Перниците се поставени така што едниот е под главата, другиот меѓу нозете, раката лежи опуштена над третата, четвртата е прегрната и држена од торзото, а петтата служи како трета, за раката, но на другата страна (во случај да се свртите во текот на ноќта).

Причината за перницата што ја гушкате покрај вашето тело е тоа што спуштената рака не би го притискала срцето.

Ако се вртите во текот на ноќта, свртете се со перница помеѓу нозете, едната до градите и користете ја петицата за вашата рака.

Погледнете како изгледа на видеото подолу.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Нови услови за влез во Хрватска за македонски граѓани
Следната статијаСовет на психолог: Три правила за совршен секс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде