Една од најпопуларните населби во Копенхаген и една од најголемите туристички атракции е Кристијанија, автономна зона, која во последните децении предизвикува бројни полемики во една од најорганизираните земји во светот – Данска.

Ова соседство се нарекува и Слободен град.

Фокусот на нејзиното население е насочен кон екологијата, самоодржливо општество и создавање атмосфера во која секоја индивидуа е одговорна за благосостојбата на заедницата.

Хашиш и канабис се продаваат на улиците во оваа населба, нема автомобили, а жителите живеат еколошки. Општо, кога ќе влезете во Кристијанија имате впечаток како да сте повторно во 70-тите години.

Денес во Кристијанија живеат околу 1.000 луѓе, а секоја година ја посетуваат половина милион туристи. Граѓаните изградија свои домови, така што архитектурата е прилично разновидна и живописна.

Туристичката понуда се карактеризира со бројни ресторани, претежно со органска храна, но и уметнички галерии, театри и концертни сали.

Населението во Кристијанија го сочинуваат луѓе од целиот свет, но за државјанство е неопходна пријава. Исто е и со недвижнините – не можете да дојдете овде и да купите куќа, но, што се однесува до државјанството, аплицирате. Ако добиете одобрение, добивате и куќа.

Доколку патувате за Копенхаген, не пропуштајте го овој кварт, но бидете многу внимателни, бидејќи трговијата со канабис е раширена, што е нелегално во Данска.

Трчањето е исто така непожелно, бидејќи луѓето, како што велат жителите, премногу се форсираат.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Симнете им ја маската на другите луѓе пред да ја стекнат вашата доверба
Следната статијаСтрушките дуќанџии бараат да им се дозволи да работат во недела

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде