Наречено е „најосамено место на светот“ поради оддалеченоста од копното, а најблиското земјиште до карпата Старнард е оддалечено 40 км.

Изолираниот светилник на езерото Супериор изгледа дека е можеби една од најстудените локации во светот, а тие го нарекуваат најосамено место во светот.

Американската крајбрежна стража минатата недела отпатува во Свети Стардар Рок Светилникот во Мичиген за да изврши поправки и тие се вратија со неколку извонредни фотографии од оваа далечна дестинација.

Одблизу, погледот на светилникот го покажува неговиот долен дел покриен со снег и мраз.

Гребенот, на кој сега стои светилникот, го открил капетанот Чарлс Ц.Станард во 1835 година.

Приближно 50 години подоцна, бил изграден светилник висок 78 метри, кој преживеал бури и мраз повеќе од 150 години.

Наречено е „најосамено место на светот“ поради оддалеченоста од копното. Најблиското парче земја е оддалечено 40 километри од карпата Станард.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Белгија со поддршка на евроинтегративните процеси во Македонија
Следната статијаДенеска е голем христијански празник и се подготвува посна трпеза

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде