Темни кругови под очите и кеси под очите можат да се појават од повеќе причини, но најчесто тоа е замор, исцрпеност или анемија.

За жал, тие можат да останат под вашите очи уште неколку месеци откако ќе го поставите вашето тело во ред, но не очајувајте!

Овие намирници се природни лекови што можете да ги користите за борба против темните кругови под очите – наместо да ги покривате со шминка, ослободете се од нив засекогаш!

Краставица

Краставиците на очите се класичен пример за бањско лекување што се чини дека навистина делува. Краставиците всушност ги смируваат воспалителните процеси кои предизвикуваат подпухналост и црни точки, а содржат и бројни антиоксиданти, како и витамини Ц и К кои помагаат во намалување на бојата под очите.

За да го подобрите овој ефект, прво изладете ги краставиците, бидејќи ниските температури ја намалуваат акумулацијата на течност под очите.

person lying down on white surface

Компир

Снема краставици? Нема проблем, компирот е подеднакво ефикасен, а во исто време ја одржува температурата подолго од краставицата, така што ќе остане ладен подолго.

Компирите содржат и големи количини на витамин Ц и други супстанции кои ќе ја негуваат вашата кожа, па затоа се одличен избор за смирување на иритираната област под очите.

Пред третманот, ставете го компирот во замрзнувач (околу 30 минути), а потоа исечете го на тенки парчиња.

Парчињата потоа се чуваат на очите 15 минути.

3 yellow fruits on white surface

Кесички со зелен чај

Не сакате да ставате земјоделски производи на вашите очи? Наместо краставици и компири, можете да користите ладни кесички чај – студената температура ќе го намали отокот, а зелениот чај природно ќе ја смири чувствителната кожа, бидејќи содржи антиинфламаторни својства.

Исто така, зелениот чај се користи во многу козметички препарати бидејќи помага да се забрза циркулацијата и да се намалат знаците на стареење.

green tea leaves in white ceramic bowl with open lid

Авокадо

Ако темните подочници под вашите очи се предизвикани од дехидрираност на кожата, авокадото ќе им помогне да исчезнат. Хранливите масни киселини кои се наоѓаат во авокадото можат да ја вратат природната влажност и еластичност на вашата кожа и да ја стимулираат циркулацијата, што треба да ги ублажи темните кругови под очите и да ги намали торбите под очите.

Можете сами да подготвите природна маска од авокадо – ви треба едно зрело авокадо, половина чаша овес и две лажици мед.

Нанесете го на лицето, а потоа исплакнете го по 10-15 минути.

woman with white face mask holding green fruit
ИЗВОРНовости
претходниот член,Пронајден лек кој го спречува ширењето на коронавирусот
Следната статијаИстражување: Луѓето што работат од дома работат прекумерено

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде