Ракувањето е вообичаен начин на поздравување во многу земји, а она што многумина не го знаат е дека начинот на ракување открива многу за една личност. Одредени стилови покажуваат дали сте доминантни, чувствителни или се сметате себеси за еднакви со другите – најдете се!
  • Стил на ракување

Ако сакате да го потапкате грбот на личноста што ја поздравувате со другата рака кога се ракувате, тоа може да има две значења.

Имено, политичарите често се ракуваат на овој начин бидејќи остава впечаток дека личноста е достојна за ваша почит, но ако така се ракувате при првата средба, ќе оставите впечаток на измамник.

  • Дланката свртена надолу

Експертите за говор на телото велат дека дланката е свртена надолу, т.е. ако вашата рака е на врвот кога ракувате, тоа испраќа порака за супериорност. Тоа покажува дека имате блескава, силна личност и дека сакате да бидете доминантни.

Од друга страна, ако најчесто ја вртите дланката нагоре при ракување, т.е. раката ви е одоздола, тоа покажува дека немате особено изразена и силна личност.

  • Стиснете ја „мртвата риба“

Веројатно веќе знаете дека најлош впечаток оставаат луѓето кои тивко и нежно се ракуваат при ракување, т.е. тие имаат таканаречена „мртва риба“ зафат. Така се постапува со луѓето на кои им недостасува самодоверба.

ИЗВОРМондо.ба
претходниот член,Како зборовите позитивно и зголемување се претворија во аларм, страв и паника?
Следната статијаЕдноставен трик како да ги заштитите вашите стапала од зимското студенило

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде