Содата бикарбона е веќе надалеку позната по благотворното дејство врз телото, а најчесто во услугата „прва помош“ при горушица и стомачна киселина.

Сода бикарбона или „чиста“ сода помага да се балансира pH вредноста на телото и да се спречат многу болести предизвикани од прекумерна киселост на телото.

Сода бикарбона секогаш се препорачува пред сода што можеме да ја купиме во која било друга продавница.

Причината е што комерцијалната сода може да содржи штетни елементи во трагови и други нечистотии.

Се препорачува за гастритис и стомачни проблеми. Односно, го регулира дејството на желудочната киселина, затоа земете една осмина од мала лажица сода бикарбона и растворете ја во чаша вода. Пијте и ќе ви помогне

Консумирајте на ист начин во случај да имате инфекција на уринарниот тракт, бидејќи исто така ќе ви помогне со овој проблем.

Се разбира, редовно одете на лекар, така што состојбата не стане сериозна. Исто така, може да помогне во лекувањето на ракот бидејќи ја регулира pH вредноста и работи против ракот.

Помага и кај габата на ноктите, нанесете малку сода бикарбона и добро исплакнете ги и исушете ги ноктите и стапалата, бидејќи бактериите се размножуваат во влага.

Делува како антисептик, па затоа е добро за кожата бидејќи е чиста од акни. Тоа е идеална замена за дезодорансите кои инаку се полни со штетни метали и се една од најголемите причини за рак.

Сода бикарбона се разредува со вода и се нанесува под пазувите.

ИЗВОРАло
претходниот член,Дали бремените жени треба да се вакцинираат против ковид?
Следната статијаЗнаци кои укажуваат на тоа дека вашиот имун систем е пред колапс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде