Неопходно е:

2 чаши (2 дл) млеко
1/2 чаша јогурт
1/2 чаша масло
1/2 чаша шеќер
2,5 чаши брашно
1 вреќа прашок за пециво
1 нотка сол
2 поголеми јајца

pancake with strawberries

Подготовка

1 Чекор
Одделно изматете ги белките со шеќер во цврст снег, па додајте ги жолчките, потоа сите течни состојки, па промешајте уште малку со миксер, додадете брашно, прашок за пециво, сол и промешајте уште малку со миксер со најмала брзина, така што смесата нема грутки …

2 Чекор
Тавата мора да биде топла, веднаш штом ја ставите првата палачинка, намалете ја температурата за половина. Свртете ја палачинката кога ќе почнат да излегуваат меурчињата.

3 Чекор
За почетници, подобро е да испечете една палачинка, и ако сте малку повешти, можете да печете три од нив.

Совет:
Наполнете палачинки со мед, крем, чоколадо, јадете со овошје, како што сакате … Пријатно!