Неопходно е:

2 чаши (2 дл) млеко
1/2 чаша јогурт
1/2 чаша масло
1/2 чаша шеќер
2,5 чаши брашно
1 вреќа прашок за пециво
1 нотка сол
2 поголеми јајца

pancake with strawberries

Подготовка

1 Чекор
Одделно изматете ги белките со шеќер во цврст снег, па додајте ги жолчките, потоа сите течни состојки, па промешајте уште малку со миксер, додадете брашно, прашок за пециво, сол и промешајте уште малку со миксер со најмала брзина, така што смесата нема грутки …

2 Чекор
Тавата мора да биде топла, веднаш штом ја ставите првата палачинка, намалете ја температурата за половина. Свртете ја палачинката кога ќе почнат да излегуваат меурчињата.

3 Чекор
За почетници, подобро е да испечете една палачинка, и ако сте малку повешти, можете да печете три од нив.

Совет:
Наполнете палачинки со мед, крем, чоколадо, јадете со овошје, како што сакате … Пријатно!

ИЗВОРРецепти
претходниот член,Комерцијална банка донираше две амбулантни возила
Следната статијаКуманово нема да ги отстранува спомениците на кои пишува бугарски фашистички окупатор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде