Тлаиудите се пици во мексикански стил, подготвени на скари на јаглен и обично се јадат доцна во ноќта на улиците во Оахака.

Таму, тестото се прави со пченка, но може и со едноставни тортиљи од пченица или, ако сте во брзање, готови теста од продавниците.

Наредете го тестото во тава, наполнети со разни работи и ставете под решетката додека не се стопи и меурчи сирењето.

Тлаудите се прават со хумус од грашок, сушени домати и моцарела.

Мексиканците ја обожаваат комбинацијата на хумус од грашок и сушени домати, но можете да ги полните тортиљите со што сакате.

Време на подготовка: 10 мин
Готвење: 50 мин
Се служи на 6 возрасни лица или 8 деца

 • 200 гр грашок, свеж или замрзнат
 • 1 мало чешне лук истолчено со малку сол
 • сол и црн пипер
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 суп.л-патки тахини
 • 1 свежо нане, собрани лисја, плус 2 лимони
 • 4 големи тортиљи од пченица
 • 60гр домати сушени на сонце, грубо исецкани
 • 100 гр моцарела, рендана
 • пармезан, за сервирање (по избор)
 • марула, за сервирање

Прво направете хумус. Донесете мала тава со вода што врие, додадете го грашокот и варете три минути, сè додека не омекне.

Исцедете го и ставете го под ладна вода 10-20 секунди, да се излади.

Внесете го грашокот во процесор за храна, додадете наут, лук, лажичка сол, маслиново масло, тахини, нане, сок од еден лимон и лажица вода и обилно зачинете.

Блендајте додека не биде убаво и мазно.

Загрејте ја скарата. Во меѓувреме, поставете тортиља во голема тава за печење.

Се реди една четвртина од хумусот низ целата површина на тортиљата, а потоа се распрснува над доматите исушени на сонце и четвртина од моцарелата одозгора.

Поставете ја тавата под врелата скара и печете додека не се стопи сирењето, но внимавајте да не ја запалите тортиљата.

Извадете од решетката, расфрлајте врз неколку лисја нане и пармезан (доколку користите), напрскајте со малку масло.

Послужете со лимонски парчиња и зелена салата.