Унгарија може да набави вакцини „Ковид-19“ од Русија, предизвикувајќи нови критики дома и во странство за самостојната политика на премиерот Виктор Орбан, пренесува AFP

Ние сме првата европска земја што доби ваков примерок, рече министерот за надворешни работи, Питер Сијарто, во видеото на кое се гледа како авионот се допира на аеродромот во Будимпешта.

Првичните 10 дози беа предадени за локално тестирање, со големи испораки и потенцијално масовно производство од унгарска фирма можна следната година, ако се покаже безбедна и ефикасна, според Будимпешта.

Унгарските лекари и експерти наскоро ќе го проучуваат производството на Спутник V во Русија, рече Сијарто на прес-конференција со рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко, во петокот во Будимпешта.

Нивната посета ќе овозможи побрза одлука за одобрување на вакцината во Унгарија, рече Сијарто.

Додека Унгарија резервираше потенцијални идни вакцини и од Европа и од Соединетите држави, таа е во контакт и со кинески и израелски развивачи, според Будимпешта.

Никој не може со сигурност да каже кога ќе добиеме вакцина или кога ќе се произведува масовно, (оттука) Унгарија исто така треба да гледа на исток и да соработува со Русија и Кина, службеник на Министерството за надворешни работи, Тамас Менцер, рече оваа недела.

Менцер ги обвини критичарите на плановите за набавки дека ги застапуваат интересите на фармацевтските мултинационални компании и „сцената во лобито во Брисел“.

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Драги Георгиев: Нашите очекувања станаа многу големи
Следната статијаКако мајкрософт ги кодоши своите вработени?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде